PRP terapija (angl. Platelet Rich Plasma Therapy) je ena izmed najbolj pogosto uporabljenih novih oblik zdravljenja mehkih tkiv ter poškodb kosti in je rezultat predelave polne krvi. Je preprosta za uporabo, je relativno poceni, stranski učinki in zapleti pa so minimalni, saj gre za uporabo konju lastnih telesnih tekočin.
Gre za terapijo s pomočjo konjevih lastnih trombocitov ali krvnih ploščic. Trombociti so krvne celice iz katerih pridobivamo rastne faktorje, ki stimulirajo matične celice, da začnejo procese regeneracije poškodovanega tkiva, oblikovanje novega vezivnega tkiva, nastanek novih krvnih žil, regeneracijo kože,…
Pri izvajanju PRP terapije konja sediramo, pripravimo centrifugo, 6 epruvet, razkužilo, alkoholne tampone ter brivnik. Mesto poškodbe, kjer se izvaja terapija obrijemo, nato pa ga nekaj minut razkužujemo z razkužilom in alkoholnimi tamponi. Konju odvzamemo kri iz vene jugularis in jo razporedimo v 6 epruvet. Kri je potrebno centrifugirati, da dobimo tri frakcije; prva frakcija je frakcija rdečih krvničk, druga je krvna plazma in tretja, frakcija trombocitno bogate plazme, katero bomo kasneje aplicirali na mesto poškodbe. Trombocitno bogata plazma ima veliko rastnih faktorjev (PDGF – platelet derived grown factor), ki začenjajo celjenje vezivnega tkiva vključno s kostno obnovo in funkcionalno regeneracijo. PDGF aktivira tudi makrofage, katerih delovanje je usmerjeno na čiščenje stene rane. Preobrazbeni rastni faktor beta (TGF-ß) povečuje kemotakso in mitogenezo predhodnikov mezenhimskih celic, iz katerih sprošča nastajanje osteoblastov, ti pa sodelujejo pri tvorjenju novega kostnega tkiva. TGF-ß stimulira še nalaganje osteoblastov v kolagensko mrežo, ki nastaja pri celjenju rane in regeneraciji kosti,… Iz epruvet z injekcijsko iglo odstranimo frakcijo bogato z trombociti, ki jo nato pod sterilnimi pogoji vbrizgamo na mesto poškodbe tetive. Po posegu področje ponovno razkužimo z alkoholom ter povijemo.